Muzeum Kultury Ludowej Pogórza Sudeckiego

Można się tam poczuć jak mieszkaniec sudeckiej wsi 100 a nawet 200 lat temu. W malowniczej okolicy, na zboczu, z którego widać Karkonosze ze Śnieżką, w Pstrążnej będącej dzielnicą Kudowy-Zdroju znajduje się osobliwe Muzeum Kultury Ludowej Pogórza Sudeckiego (ul. Pstrążna 14).

Osobliwe, bo jego zwiedzaniu towarzyszy wliczona w cenę biletu degustacja chleba razowego z mąki żytniej przygotowanego wedle starej, tutejszej receptury, bułeczek z kaszy gryczanej wypiekanych według sposobu, jaki w 1945 r. przywieźli tu ze sobą przesiedleńcy z Podola (pieczywo podawane jest z masłem bądź smalcem) a także herbaty i maślanki.

Muzeum współtworzą budynki stanowiące przykłady drewnianej architektury ludowej Pogórza Sudeckiego, w tym: chałupy mieszkalne z XVIII i XIX w., zajazd z XIX w., XIX-wieczna kuźnia, dzwonnica, wiatrak „koźlak”, XX-wieczna pasieka wykonana przez znakomitego pasiecznika, artystę ludowego z Bolkowa, Ryszarda Sułkowskiego.

Obiekty są bogato wyposażone w meble oraz sprzęty gospodarstwa domowego pochodzące z XVIII, XIX i początków XX w. Główny budynek muzeum znajduje się w starej kuźni z 1856 r., w której można podglądać pracę mistrza kowalskiego, a nawet będąc pokrzepionym pysznym chlebem, samemu spróbować roboty kowalskiej.

W budynku mieści się także wystawa prezentująca miejscowe rękodzieło oraz sklepik z pamiątkami.

Na terenie muzeum hodowane są owce, które przypominają zwiedzającym, że jednym z najważniejszych zajęć w regionie było tkactwo.

Przy skansenie znajduje się łowisko pstrąga i karpia, gdzie zgłodniali sami mogą złowić swą zdobycz, a potem usmażoną zjeść ze smakiem delektując się równocześnie widokiem zabudowań muzeum.

Dodaj opinię
  • Bilet normalny – 7 zł
  • Bilet ulgowy – 5 zł
  • Bilet specjalny na lekcję misterium chleba - 10 zł (lekcje prowadzone od wtorku do piątku).
Informujemy, iż cennik może różnić się od zamieszczonego powyżej, co zależy od właściciela atrakcji.

Wehikuł czasu, przenoszący gości nawet do XVIII stulecia. Skansen tworzy szereg wyremontowanych bądź wystylizowanych budynków i obiektów (m.in. chaty mieszkalne, wiatrak koźlak, pasieka, kuźnia czy zajazd), wyposażonych i udekorowanych zgodnie z duchem epoki. Nie brakuje też interaktywnych atrakcji, w rodzaju warsztatów kowalskich, łowienia ryb i innych.

Muzeum Kultury Ludowej Pogórza Sudeckiego adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Muzeum Kultury Ludowej Pogórza Sudeckiego, zobacz gdzie w Kudowie-Zdroju zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Muzeum Kultury Ludowej Pogórza Sudeckiego.
Ceny biletów / cennik wejść do Muzeum Kultury Ludowej Pogórza Sudeckiego. Redakcja serwisu www.kudowazdroj.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich aktualność.
  • 5 zł
    Muzeum Kultury Ludowej Pogórza Sudeckiego cena biletu ulgowego: 5 zł
  • 7 zł
    Muzeum Kultury Ludowej Pogórza Sudeckiego cena biletu normalnego: 7 zł
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Muzeum Kultury Ludowej Pogórza Sudeckiego opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij