Muzeum Papiernictwa

  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Niby powoli odchodzi do lamusa, coraz częściej zastępowany przez komputery, cyfrowe bazy danych i elektroniczne certyfikaty, jednak wciąż trudno wyobrazić sobie świat zupełnie bez niego: papier. W Dusznikach-Zdroju zwiedzający mogą na własnej skórze – a także własnoręcznie – doświadczyć 2 tysięcy lat historii.

Stała wystawaMuzeum Papiernictwa szczegółowo przedstawia dzieje czerpania papieru, drukarstwa i samych Dusznik. Eksponaty to nie tylko najróżniejsze pocztówki, książki, rysunki, listy i inne dokumenty, ale też niezbędne w produkcji przedmioty i maszyny. Wśród nich tak wymyślne urządzenia jak diafanometr Klemma (do pomiarów przeświecalności),ręczne zrywarki (którymi oznaczano wytrzymałość kartek),skomplikowane aparaty do mierzenia przepuszczalności powietrza przez papier i wiele innych. Ich działanie wyjaśnią tablice informacyjne, w razie jakichkolwiek wątpliwości pomocą służą fachowi przewodnicy.

Zapewne najciekawszym punktem wizyty będzie osobiste wykonanie własnej, wyjątkowej kartki papieru. Turyści robią to dokładnie takimi samymi metodami, jak duszniccy rzemieślnicy przed wiekami. To sprawdzone procedury – w 1824 r. fabrykę zaliczano do 5 najlepszych na kontynencie, a tutejszy papier nazywano nawet „nieśmiertelnym”.

Muzeum Papiernictwa mieści się w młynie papierniczym wybudowanym w 1605 roku. Obiekt jest gruntownie wyremontowany i znajduje się w doskonałym stanie, co dodaje autentyczności i realistycznego klimatu ekspozycjom. Wartościowa treść i wyjątkowa siedziba sprawiają, że jest to szczególnie cenny zabytek techniki nawet w skali Europy.

Placówka, założona w 1968 r., organizuje również wystawy czasowe o przeróżnej tematyce oraz szereg praktycznych warsztatów i zajęć edukacyjnych, przede wszystkim dla grup zorganizowanych. Nadzoruje również jedną z największych imprez kulturalnych w Dusznikach – Święto Papieru.

Od 2011 r., dzięki decyzji prezydenta Polski, Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju cieszy się statusem pomnika historii.

Mini przewodnik

Jeden z kilkudziesięciu oficjalnych pomników historii na terenie Polski. Wystawy w zabytkowym młynie papierniczym, wybudowanym w 1605 r., prezentują pełen przekrój przez historię drukarstwa i metod czerpania papieru. Obok wartościowych eksponatów, wielką atrakcją w Muzeum Papiernictwa jest samodzielne wyprodukowanie własnej kartki - zgodnie z zasadami sztuki.


Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Lokalizacja