Obronna dzwonnica

Jako że sąsiaduje ze słynną kaplicą Czaszek, to niewielu turystów zaszczyca ją choćby przelotnym spojrzeniem. I zupełnie niesłusznie. Przecież to prawdopodobnie najstarsza zachowana dzwonnica na całej Ziemi Kłodzkiej, co czyni z budowli całkiem wartościowy zabytek.

Późnogotycką wieżę postawiono na planie kwadratu w 1603 roku - pierwotnie jako bramę do kościoła św. Bartłomieja. Dzięki wychodzącym na wszystkie strony okienkom strzelniczym, mogła w razie wyższej konieczności pełnić również funkcje obronne. Później dwukrotnie ją przebudowywano, w 1668 r. i jeszcze w XIX stuleciu. Za drugim razem kopułę wieńczącą szczyt zastąpiono czterospadowym hełmem. Wtedy też na każdej ze ścian zamontowano pracujące do tej pory tarcze z zegarami.

Górna część wieży - tzw. makowica - jest bardzo dokładnie pokryta ozdobnymi łupkami. Dekoracyjne wzory są charakterystyczne dla całego polsko-czeskiego pogranicza w Kotlinie Kłodzkiej. U podstawy wieży ustawiono pomnik upamiętniający tych mieszkańców Czermnej, którzy nie powrócili z frontów krwawej I Wojny Światowej.

Dodaj opinię

Konstrukcja wzniesiona w 1603 roku, co czyni z niej najstarszą zachowaną dzwonnicę w Kotlinie Kłodzkiej. Początkowo pełniła funkcję kościelnej bramy o wzmocnionym “na zapas” potencjale obronnym. Późnogotycką wieżę, zbudowaną na planie kwadratu, dwukrotnie przerabiano. Pojawiły się m.in. zegary, czterospadowy dach czy ozdobne wzory ułożone z łupków.

Obronna dzwonnica adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Obronna dzwonnica, zobacz gdzie w Kudowie-Zdroju zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Obronna dzwonnica.
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Obronna dzwonnica opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij