Park Zdrojowy

Dobrze, jeśli jest trochę egzotyczny. Pochodzące z ciepłych krajów rośliny robią w nim na kuracjuszach bardzo dobre wrażenie. Kojarzą się ze słońcem, żywotnością i zdrowiem.

W Parku Zdrojowym, w Kudowie-Zdroju położonym u podnóża góry Parkowej rosną m.in. agawy, kaktusy, opuncje, draceny, saganowe i rododendrony. Są dorodne, mają mocne kolce i cudnej urody kwiaty. Poukrywane wśród innych drzew, krzewów i kwiatów współtworzą roślinne kompozycje mieniące się kolorami zależnymi od pór roku. Można je podziwiać spacerując po parkowych alejkach wyłożonych granitową kostką, bądź pokrytych żwirem, pięknie oświetlonych przez stylowe latarnie.

Przy okazji warto napić się mineralnej wody w Pijalni Wód znajdującej się przy głównym wejściu do parku od strony ul. Zdrojowej lub pod „pająkiem” chroniącym źródełka w głębi parku.

Pijalnia Wód połączona z nową halą spacerową i nowymi łazienkami została zbudowana na początku XX w. jako półkolisty budynek nawiązujący do architektury barokowej. Jej wnętrze zdobią m.in. malunki węgierskiego malarza Arpaga Molnara ukazujące stary zdrój.

Naprzeciwko wyrasta „Zameczek” czyli niegdysiejszy dom gościnny, obecnie sanatorium, wzniesiony w 1772 r., obok zaś dawny dom zdrojowy wystawiony w 1905 r. jako tzw. Książęcy Dwór, dziś Sanatorium Polonia, w którym znajduje się m.in. Teatr Zdrojowy.

W pobliżu mieści się dawna hala spacerowa czyli otwarta konstrukcja żeliwna, zwana dziś „Teatrem Pod Blachą”. Od zachodu park zamknięty jest okazałym stawem. Założenie powstało w XVIII w. W następnym stuleciu zostało powiększone o wspomniany staw.

Lata 20 XX w. uważane są za lata świetności parku. Jego niedawna renowacja przywróciła mu właśnie ówczesny, znany z rycin, obrazów i starych fotografii wygląd.

Tekst: Sandra Nejranowska-Białka

Dodaj opinię

Uzdrowiskowe i turystyczne centrum Kudowy. To prawdziwa enklawa natury i kojącej ciszy, gdzie swoje miejsce zarówno znajdą seniorzy jak i dzieci szalejące tu po placach zabaw i fontannach. W kudowskim Parku Zdrojowym rośnie wiele pięknych, a niejednokrotnie egzotycznych gatunków roślin. Nie brakuje też pijalni wód oraz stylowych budynków i małej architektury.

Park Zdrojowy adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Park Zdrojowy, zobacz gdzie w Kudowie-Zdroju zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Park Zdrojowy.
  • Ulica
    Aleja Jana Pawła II
    Park Zdrojowy mieści się przy ulicy Aleja Jana Pawła II w Kudowie-Zdroju
  • 57-350 Kudowa-Zdrój
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Park Zdrojowy opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij