Pomnik Anny Świdnickiej

Okazała instalacja, wybudowana w 2004 r. z okazji jubileuszu 650-lecia Kudowy-Zdroju. Najstarszą częścią dzisiejszego miasta jest jednak Czermna - do 1970 r. samodzielna wieś, która wybrała królową Czech i prawnuczkę Władysława Łokietka na swoją patronkę i opiekunkę.

Osadę po raz pierwszy wzmiankują dokumenty diecezji praskiej z 1354 roku. Rok wcześniej Anna, księżniczka świdnicko-jaworska, zawarła małżeństwo z Karolem IV Luksemburskim. Warto przypomnieć, że w 1355 r. w Rzymie odbyła się koronacja cesarska pary. Tym samym Anna, wywodząca się przecież z dynastii Piastów została - jedną z najważniejszych i najbardziej wpływowych osobistości w średniowiecznej Europie. “Nasza” cesarzowa utrzymywała relacje m.in. ze słynnym poetą Franciszkiem Petrarką czy też samym papieżem Innocentym VI.

Pomnik Anny Świdnickiej w Kudowie wyróżnia się niezwykłą formą. Postać królowej, zamiast dumnie spoglądać z cokołu, stoi we wnęce quasi-zamku - oczywiście starannie wystylizowanego tak, by wyglądał jak żywcem wyjęty ze średniowiecza.

Dodaj opinię

Nietypowa pamiątka po uroczystościach 650-lecia Kudowy-Zdroju, przypominająca o jednej z najważniejszych postaci związanych z regionem. W końcu królowa Czech i rzymska cesarzowa to nie byle kto. Annę, prawnuczkę Władysława Łokietka i księżniczkę jaworsko-świdnicką, w 1353 r. wydano za Karola IV Luksemburskiego. Na pomniku jej postać wkomponowano w zamkowe mury.

Pomnik Anny Świdnickiej adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Pomnik Anny Świdnickiej, zobacz gdzie w Kudowie-Zdroju zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Pomnik Anny Świdnickiej.
  • Ulica
    Tadeusza Kościuszki
    Pomnik Anny Świdnickiej mieści się przy ulicy Tadeusza Kościuszki w Kudowie-Zdroju
  • 57-350 Kudowa-Zdrój
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Pomnik Anny Świdnickiej opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij