Sanatorium Zameczek

Architektoniczny symbol całej uzdrowiskowej działalności w Kudowie. Historia “Zameczka” sięga jeszcze XVIII stulecia, kiedy to leczenie i obsługa kuracjuszy stały się naprawdę poważnym, zakrojonym na szeroką skalę przedsięwzięciem.

Sanatorium - a w pierwszej wersji ograniczone do roli domu gościnnego - wybudowano w 1795 roku, na zgliszczach strawionego przez płomienie domku myśliwskiego (z uwagi na rozmiar i przepych nazywanego zameczkiem) barona Johanna Josepha von Stillfrieda. W 1806r. doszło do kolejnego tragicznego w skutkach pożaru, wymuszającego kolejną przebudowę obiektu.

I tak w 1812 r. ukończono budowę neobarokowego pałacyku, przeznaczonego dla najlepiej sytuowanych elit. Z luksusów “Zameczku” korzystali m.in. królowa Prus Luiza i jej dzieci czy wpływowi generałowie, tacy jak Gerhard von Scharnhorst czy Friedrich Wilhelm hrabia von Götzen. Rolę najbardziej reprezentacyjnego ośrodka w Kudowie od początku XX wieku zaczął przejmować nowo wybudowany “Książęcy Dwór” - czyli dzisiejsza “Polonia” z teatrem zdrojowym.

W 2008 r. w “Zameczku” - pełniącym już wtedy od niemal 40 lat rolę Kardiologicznego Szpitala Uzdrowiskowego - przeprowadzono prace rewitalizacyjne, po których wygląd sanatorium odzyskał cały blask z lat największej świetności.

Dodaj opinię

Najstarszy z zachowanych do dziś uzdrowiskowych obiektów w całej Kudowie. Pierwszy “Zameczek” wybudował w 1795 r. baron von Stillfried na miejsce swojego domku myśliwskiego. Aktualną, neobarokową formę sanatorium przybrało w 1812 r. po zakończeniu odbudowy i modernizacji budynku. Od 1971 r. w luksusowym niegdyś ośrodku działa Kardiologiczny Szpital Uzdrowiskowy.

LINK DO PANORAMY
Sanatorium Zameczek adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Sanatorium Zameczek, zobacz gdzie w Kudowie-Zdroju zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Sanatorium Zameczek.
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Sanatorium Zameczek opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij