Stara kopalnia uranu w Kletnie

  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Na północnych zboczach Żmijowca (1153 m n.p.m.),niedługo po zakończeniu II WŚ rozpoczęto poszukiwania i wydobycie promieniotwórczego uranu – w celach zbrojeniowych. Opuszczone podziemne korytarze można od 2002 r. zwiedzać – bez niebezpieczeństwa napromieniowania szkodliwą dawką.

Kopalnia uranu w Kletnie składała się z ponad 20 sztolni i 3 szybów – w sumie miejscowe wyrobiska górnicze osiągnęły 37 km długości. Miejscowe złoża nie okazały się szczególnie wydajne – do zamknięcia w 1953 r. wykopano tutaj nieco ponad 20 ton uranu. Nie wszystkie wiercenia okazały się strzałem w dziesiątkę – zamiast poszukiwanego surowca odkrywano m.in. złoża ciekawych minerałów, w tym ametystu i szeregu kwarców krystalicznych. W sumie w okolicy odnaleziono ok. 60 różnych kryształów i to one stanowią tu główną atrakcję. Zwiedzaniu towarzyszą obszerne wyjaśnienia oraz historie i ciekawostki opowiadane przez przewodnika.

Podstawowe przejście trasy turystycznej – ok. 400 m chodników, trwające ok. 45 minut – to tylko jedna z kilku dostępnych opcji. Chętni mogą zagłębić się w kopalniane korytarze nocą (od godz. 18:00 do 22:00) i z użyciem wyłącznie własnego oświetlenia: latarek, czołówek na kaskach czy lamp naftowych. Konieczna jest rezerwacja przynajmniej 8 osób na dwa dni przed taką wycieczką. Połączenie zabawy z nauką – w różnych proporcjach – gra terenowa „Minerały skarbem Kletna” i warsztaty edukacyjne z zakresu geologii, ekologii, geografii i historii regionu.

Żądni silniejszych wrażeń turyści mogą wybrać „Ekstremalną przygodę” - trwającą ok. 5 godzin wyprawę po nieudostępnionych zakamarkach kopalni i innych jaskiniach w Masywie Śnieżnika. Placówka zapewnia niezbędny sprzęt i nadzór fachowców. Program można poszerzyć m.in. o jazdę samochodem terenowym, zjazdy na linie czy survivalową noc pod chmurką. Taka wycieczka dostępna jest tylko dla osób pełnoletnich lub przynajmniej 13-letnich z opiekunem. Ze względu na hibernację nietoperzy, ekstremalne zwiedzanie podziemi jest możliwe wyłącznie od kwietnia do października.

Istnieje również możliwość zorganizowania imprezy integracyjnej.

Mini przewodnik

Atrakcja turystyczna stworzona w opuszczonych chodnikach poradzieckiej kopalni Uranu. W Kletnie, do czasu zamknięcia szybów w 1953 r., udało się wydobyć niewiele ponad 20 t promieniotwórczego metalu - i odkryć złoża innych minerałów. Podstawowa trasa turystyczna ma ok. 400 m długości. Stara Kopalnia Uranu organizuje również szereg warsztatów i gier terenowych.


Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Lokalizacja