Uzdrowisko

O dobroczynnym działaniu wód mineralnych wokół Kudowy wiadomo było na pewno już w XVI stuleciu - najstarsze pisane wzmianki o tutejszych źródłach pochodzą z 1580 roku. Niewiele młodsza, gdyż tylko o 7 lat, jest wciąż użytkowana studnia do czerpania płynnego skarbu.

Przemiana Kudowy na kurort uzdrowiskowy z prawdziwego zdarzenia zaczęła się wraz z opublikowaniem naukowych badań cenionych lekarzy: dr Kremera i dr Ohmba na przełomie XVII i XVIII wieku. Proces nabrał niezwykłego tempa od 1787 r., kiedy to właściciel okolicznych ziem - baron von Stillfried - zaczął wdrażać w życie plan budowy nowoczesnej infrastruktury. Z tego okresu pochodzi choćby Park Zdrojowy czy piękne sanatorium “Zameczek”. Prawdziwy rozkwit uzdrowiska przypada na końcówkę XIX i początek XX wieku, aż do wybuchu II Wojny Światowej. Wtedy do Kudowy zaczęli przyjeżdżać wysoko postawieni przedstawiciele elit politycznych, kulturalnych i towarzyskich, wybudowano także sporo funkcjonujących do dziś pensjonatów i sanatoriów. W latach ‘60 XX w. przeprowadzono gruntowną renowację infrastruktury.

Z naturalnych mocy uzdrawiających Kudowy - szczaw borowych, żelazistych wodorowęglanowo-sodowo-wapniowych pozyskiwanych z 3 zdrojów, górskiego klimatu oraz borowin - korzystają tysiące kuracjuszy. Funkcjonuje tu 5 obiektów sanatoryjnych z bogatą ofertą zabiegów balneologicznych. Profile lecznicze to m.in. choroby układu krążenia, układu trawienia, cukrzyca, otyłość i dolegliwości endokrynologiczne, reumatologiczne, ortopedyczne oraz po urazach.

Dodaj opinię

Systematycznie rozwijane od końcówki XVIII wieku, choć lecznicze właściwości tutejszych źródeł znano już 200 lat wcześniej. Większość uzdrowiskowych obiektów - zakładów przyrodoleczniczych, pijalni wód, sanatoriów etc. - skupia się wokół Parku Zdrojowego. W Kudowie kuruje się szereg dolegliwości i chorób: układu krążenia, trawienia, ruchu i wiele innych.

KM Studio potrafi wspaniale utrwalić na wideo Uzdrowisko kamerzysta Wrocław

LINK DO PANORAMY
Uzdrowisko adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Uzdrowisko, zobacz gdzie w Kudowie-Zdroju zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Uzdrowisko.
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Uzdrowisko opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij