Weekend w górach w Kudowie-Zdroju to znakomite połączenie przyjemnego z pożytecznym. Klimat sudeckiego uzdrowiska i wspaniałe warunki dla wielu letnich i zimowych sportów pozwolą podleczyć pewne dolegliwości i popracować nad kondycją. Wspaniałe, niepowtarzalne zabytki odkryją przed zwiedzającymi burzliwe dzieje Ziemi Kłodzkiej. A w mieście i wokół niego nie brakuje miejsc oferujących kulturę oraz wszelką rozrywkę na wysokim poziomie.

Na początek to, co w 2016r. stanowi bodaj największy walor weekendu w Kudowie - Góry Stołowe. Znane na cały kraj dzięki niespotykanie fantazyjnym, pobudzającym wyobraźnię kształtom głazów. Najlepsze rzeźby Matki Natury można podziwiać w labiryncie Błędnych Skał oraz w rejonie najwyższego szczytu pasma, Szczelińca Wielkiego. To je w pierwszej kolejności chroni Park Narodowy.

Weekend w górach

Weekend w Kudowie warto wykorzystać nie tylko do wyjścia w góry, ale też zwiedzania miasta. Obowiązkowym, choć wymagającym mocniejszych nerwów punktem wycieczki jest Kaplica Czaszek na terenie parafii św. Bartłomieja. Niezwykłymi, znacznie mniej upiornymi ekspozycjami wyróżniają się także Szlak Ginących Zawodów, który prezentuje dawne rzemiosła, a także Muzeum Kultury Ludowej Pogórza Sudeckiego - czyli oryginalny skansen. Można też zorganizować sobie mały wypad do Wambierzyc (efektowna bazylika), Dusznik (Muzeum Papiernictwa) Polanicy-Zdroju (zakonne muzeum misyjne) czy też Kłodzka, nad którym góruje słynna twierdza.

W trakcie weekendu w górach w Kudowie nie zabraknie fantastycznych miejsc w sam raz dla ciekawskich dzieciaków. Z pewnością Muzeum Zabawek nie wymaga specjalnej rekomendacji, podobnie zresztą jak ParkDinozaurów ze sporym placem zabaw w Karłowie. Za to już Muzeum Żaby, funkcjonujące w ramach Ekocentrum Parku Narodowego GórStołowych, będzie zdecydowanie mniej typowym źródłem dziecięcej radości. Wielkie zainteresowanie powinny wzbudzić także ruchome szopki.

Weekend nad morzem

Planując na 2016r. weekend w górach w Kudowie-Zdroju, nie wolno pomijać nadzwyczaj nastrojowego Parku Zdrojowego. Pełne urokliwej zieleni alejki, zabytkowa i stylowa pijalnia wód, pamiętające jeszcze XVIII i XIX wiek budynki sanatoriów i dawnych hoteli, efektowne fontanny, zapraszająca zakochanych Góra Parkowa z Altaną Miłości… Naprawdę niewiele brakuje, by bez skrępowania kudowski park za istny rajski ogród.

Weekend w górach w Kudowie o każdej porze dnia i roku może być fantastycznym, pełnym atrakcji czasem rekreacji i odpoczynku. To, co pokrótce zaprezentowaliśmy powyżej, to tylko niewielka część możliwości, jakie otwierają się w tej części Ziemi Kłodzkiej przed żądnymi wrażeń - albo też równie dobrze ciszy i spokoju - turystami.

Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij