Kudowa Zdrój

Kudowa Zdrój. Kto by pomyślał, że niegdyś nazywano ją Chudobą, co znaczyło po prostu niebogata, uboga. Dziś wygląda wszakże kwitnąco i zaliczana jest do szacownego grona najpopularniejszych, śląskich uzdrowisk.

Kudowa Zdrój usytuowana w Obniżeniu Kudowy otoczonym z północnego wschodu Górami Stołowymi, z południowego wschodu Górami Orlickimi, a z południa Wzgórzami Lewińskimi, każdego roku przyciąga w swe gościnne progi tysiące turystów i kuracjuszy. Znajduje się tutaj 8 źródeł czystych ekologicznie wód mineralnych, które sklasyfikowano jako szczawy węglanowo-sodowo-wapniowe, magnezowe i żelaziste. Panuje tu łagodny klimat charakteryzujący się niezbyt upalnym latem i łagodną zimą.

Kudowskie wody i klimat sprawiają, że zdrowie odzyskują tu osoby cierpiące na choroby serca, nadczynność tarczycy, choroby przemiany materii, anemię, przemęczenie i nerwicę. Choć pierwsza naukowa rozprawa o kudowskich wodach mineralnych została opublikowana w 1694 r., miejscowość sławę uzdrowiska zaczęła zyskiwać dopiero od 1783 r., kiedy zakupiła ją spółka lekarska. Wśród jej znakomitych gości można wymienić m.in. Johanna Wolfganga Goethego, Bruno Schulza, Arpaga Molnara i prawdopodobnie Winstona Churchilla. Chciałoby się pójść śladami tak szacownego towarzystwa, prawda?

Tekst: Sandra Nejranowska-Białka

Dodaj opinię
Kudowa Zdrój adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Kudowa Zdrój, zobacz gdzie w Kudowie-Zdroju zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Kudowa Zdrój.
  • 57-350 Kudowa Zdrój
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Kudowa Zdrój opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij